а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурелави

гурелават
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Добива, му се прават гурелки.
Албански: fiton, kullon
Примери:
Настина и очите почнаа да му гурелават.
2. (се гурелави) Добива гурелки.
Албански: sklepë, skërlep
Примери:
Се гурелавеше во очите.
Изведенки
гурелавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи