а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурбет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Одење во туѓа земја за да се заработат пари.
Англиски: migration Турски: gurbet Албански: kurbet, mërgim
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Селаните беа принудени да одат на гурбет поради сиромаштијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи