а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурбетчија

мн. гурбетчии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што оди на гурбет.
Англиски: migrant worker
Употреба: Архаизам
Примери:
Помина есента, заминаа гурбетчиите.
Изведенки
гурбетчиски прид.
гурбетчискиот
Пример: гурбетчиски карактер гурбетчиски дух
FlexiMac
 менување на македонски глаголи