а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурбетчиство

(едн.) гурбетчиството
Вид збор: Именка, женски род
Гурбет, одење на гурбет.
Примери:
Гурбетчиството од старо време не било заради пари туку заради спас од небиднината од даноците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи