а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурбетлак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Живот и работа во гурбет.
Англиски: migration Турски: gurbetlik Албански: kurbetllëk
Употреба: Архаизам , Економија
Примери:
Цел живот одеше на гурбетлак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи