а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гурабија

мн. гурабии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24107
Ситно колаче направено од брашно, јајца, шеќер, масло, ореви и др.
Англиски: cookie Турски: kurabiye Албански: gurabi
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК