а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гунгула

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30725
Голем број на луѓе на едно место.
Англиски: crowd
Употреба: Нестандарден збор , Разговорно
Примери:
На пазарот беше гунгула.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК