а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуна

мн. гуни
Вид збор: Именка, женски род
Селска топла горна облека сошиена од шајак.
Примери:
Нашиот селски терзија шиеше селски гуни, џамадани, бечви и др.
Изведенки
гунче ср.
мн. гунчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи