а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гумно

мн. гумна
Вид збор: Именка, среден род
Рамно и широко место каде што се врши жито, обично со коњи.
Англиски: threshing floor
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се полни куќата со глувци, се полни и гумното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи