а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гумнар

мн. гумнари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што врши жито.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Гумнарите работеа до доцна навечер.
Изведенки
1. гумнарка ж.
мн. гумнарки
2. гумнарски прид.
гумнарскиот
Пример: гумнарска работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи