а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гумарабика

мн. гумарабики
Вид збор: Именка, женски род
Течен лепак, растворлив во вода, што се добива од одредени видови тропски багрем.