а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гулаг

мн. гулази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31358
Логор во Советскиот Сојуз каде што се држеле затворени идеолошките противници на комунизмот поради измислени злостори, саботажи или шпионажи.
Англиски: gulag
Употреба: Историја
Примери:
Ја сотреле по гулазите и затворите напредната интелигенција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК