а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гулаб

мн. гулаби
Вид збор: Именка, машки род
Дива или питома птица од средна големина.
Латински: cоlumba livia Англиски: dove
Употреба: Зоологија
Примери:
Гулабот е симбол на мирот.
Изведенки
1. гулабица ж.
мн. гулабици
2. гулапче ср.
мн. гулапчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи