а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гулабарник

мн. гулабарници
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена куќичка или простор ограден со мрежа каде што се чуваат гулаби.
Англиски: dovecot
FlexiMac
 менување на македонски глаголи