а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гужва

мн. гужви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10232
1. Маса луѓе, многу народ на едно место.
Англиски: crowd Српски: гужва Албански: turmë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Голема гужва на плоштадот.
2. Алка сплетена од пратје, слама и сл.
Албански: bujë
Примери:
Девојчињата си ставаа гужви на рацете.
3. Јамка за провирање на веслото на чунот.
Албански: lak
Примери:
Го провре веслото низ гужвата и почна да весла.
4. Котелец, јамка на иглите за плетење.
Англиски: stitch Албански: syth
Примери:
Се наденуваат 60 гужви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК