а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гудач

мн. гудачи
Вид збор: Именка, машки род
Свирач на гудачки инструмент (виолина, виолончело, контрабас, гусла).
Англиски: strings
Употреба: Музика и танц
Примери:
Вечерва гудачите имаат свој концерт.
Изведенки
гудачки прид.
гудачкиот
Пример: гудачки оркестар, гудачки инструменти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи