а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гугне

гугнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испушти глас „гу-гу".
Англиски: coo Албански: gugas
2. (обично негирано) прозбори, зборне
Англиски: talk Албански: flas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стоеше така и ни да гугне.
Изведенки
1. гугнува несв.
гугнуваат
2. гугнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи