а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гугл

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Софтвер специјализиран за Интернет пребарувања.
Англиски: Google
Употреба: Информатика
Примери:
Корисниците на гугл поставуваат секакви прашања.
На гугл можеш да најдеш сѐ што ти треба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи