а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гуга

гугнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За бебе - испушта глас „гу-гу".
Англиски: coo Албански: gugas
Примери:
Во третиот месец бебето почна да гуга.
2. За гулаб - испушта глас „гу-гу".
Англиски: coo Албански: gugas
Употреба: Зоологија
Примери:
Гулабите гукаа на прозорецот.
Изведенки
гугање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи