а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гувернер

мн. гувернери
Вид збор: Именка, машки род
1. Управник на област, колонија или земја.
Англиски: governor Албански: guvernator
Употреба: Административен термин
Примери:
Жителите се подготвуваа да го пречекаат гувернерот.
2. Врвен управник на некоја установа.
Англиски: director Албански: guvernator, drejtor
Употреба: Административен термин
Примери:
Гувернер на Народната банка.
Изведенки
1. гувернерка ж.
мн. гувернерки
Пример: гувернерка на централната банка
2. гувернерски прид.
гувернерскиот
Пример: гувернерска палка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи