а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гувернанта

мн. гувернанти
Вид збор: Именка, женски род
Жена што чува и воспитува деца во богато семејство; дадилка.
Англиски: nanny
Примери:
Беше многу тажна кога разбра дека нејзината гувернанта не е повеќе жива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи