а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гувее

гувеат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Со молчење невестата изразува почит кон свекорот, свекрвата и др.
Албански: nderim me heshtje
Примери:
На свадбата невестата гувееше.
2. Стои посрамено пред некого.
Англиски: keep silent Албански: qëndroj i turpëruar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја згреши работата, па ќе гувееш!
Изрази
Ако се сторам уште еднаш зет, знам како да гувеам - сега знам како требало да постапувам.
Изведенки
гувеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи