а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

губи

губат; губел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 751
1. Престанува да има нешто, останува без нешто, снемува, загубува нешто.
Англиски: lose Албански: humbas
Примери:
Тој постојано ги губи клучевите.
Почна да си ги губи пријателите.
2. Се намалува, снемува некое својство.
Англиски: lose Албански: humb, humbas
Примери:
Старецот го губеше слухот.
Жената го губеше здравјето.
3. Исчезнува, излегува надвор од досегот, од видот.
Англиски: lose Албански: humb, zhduk
Примери:
Го губам од вид.
4. Доживува пораз (во игра, натпревар, војна).
Англиски: lose Албански: humbas
Употреба: Спорт
Примери:
Кога играше карти, секогаш губеше.
5. Трпи загуба во работата.
Англиски: lose Албански: humb
Употреба: Економија
Примери:
Во продажбата почна да губи и на крајот се откажа.
6. Троши бесполезно.
Англиски: lose Албански: humb
Примери:
Губи време.
7. (се губи) Исчезнува без трага.
Англиски: disappear Албански: humbet, zhduket
Примери:
Сонцето се губеше зад планините.
Детето постојано се губеше.
8. (се губи) Станува несвесен, неразумен, отсутен, се занесува.
Англиски: vanish Албански: humb, zhduket
Употреба: Преносно значење
Примери:
Понекогаш се губеше и чудно се однесуваше.
Изрази
Го губи лебот - останува без работа.
Губи глава - станува без разум.
Губи глава - умира, загинува.
Изведенки
губење ср.
губењето
Пример: губење време