а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

губитник

мн. губитници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9638
1. Човек што губи.
Англиски: loser Албански: humbës, dështak
Примери:
Испадна губитник во играта.
2. Човек што не успева во животот.
Англиски: loser Албански: dështak, humbës
Примери:
Наместо да се омажи со некој успешен човек, таа се омажи за губитник.
Изведенки
1. губитничка ж.
мн. губитнички
2. губитнички прид.
губитничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК