а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

губилиште

мн. губилишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се извршува смртна казна.
Англиски: place of execution
Примери:
Осуденикот го однесоа на губилиштето и му ја отсекоа главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи