а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

губернија

мн. губернии
Вид збор: Именка, женски род
Голема административно-територијална единица во некои земји.
Употреба: Историја
Примери:
Излезе дека во еден дел од губернијата има глад.
Изведенки
губерниски прид.
губернискиот
Пример: губерниски конгреси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи