а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

губернатор

мн. губернатори
Вид збор: Именка, машки род
управник на губернија
Примери:
Добија покана за бал кај губернаторот.
Изведенки
губернаторски прид.
губернаторскиот
Пример: губернаторски кандидат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК