а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грчовит

грчовитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32130
1. Што е проследено со грчеви.
Англиски: spasmodic
Употреба: Медицина
Примери:
Имаше грчовити болки во стомакот.
2. Што е силен, тежок, напорен.
Англиски: spasmodic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се предаде по грчовита борба.
Изведенки
1. грчовито прил.
Пример: Се бореше грчовито.
2. грчовитост ж.