а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грчи

грчат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Стега, свива во грч.
Англиски: cramp Албански: shtërngoj
Примери:
Ги грчеше усните од страв.
2. (се грчи) Добива грч.
Англиски: cramp Албански: ngërç
Примери:
Се грчеше од болки во стомакот.
Му се грчеа прстите од студ.
3. Испушта звук со дишењето при спиење.
Англиски: snore Албански: gërhij
Примери:
Дедото цела ноќ грчеше.
4. Прави некого Грк, погрчува.
Албански: ngërç
Примери:
Со помош на религијата го грчеа населението.
5. (се грчи) Станува Грк.
Албански: grek
Примери:
Некои луѓе се грчеа за да дојдат до подобра позиција.
Изведенки
грчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи