а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грчав

грчавиот
Вид збор: Придавка
Што е слаб, неразвиен.
Англиски: underdeveloped
Примери:
Младоженецот беше мал и грчав.
Изведенки
грчавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи