а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грчави

грчават
Вид збор: Глагол, несвршен
Станува слаб, не се развива.
Англиски: retard
Примери:
Дрвцето цела година грчавеше.
Изведенки
грчавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи