а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грутка

мн. грутки
Вид збор: Именка, женски род
1. Стврднато парче земја што се изделува при орање, копање.
Англиски: clod Албански: krep, plis dheu
Употреба: Земјоделство
Примери:
Грутка земја.
2. Парче, топка од нешто.
Англиски: lump Албански: plis dheu
Примери:
Грутка снег.
Грутка сирење.
Изрази
Родна грутка - родна земја, татковина.
Изведенки
грутче ср.
мн. грутчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи