а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

групира

групираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Дели во/по групи.
Англиски: group Албански: grupoj, bashkoj
Примери:
Луѓето на вечерата се групираа според возраста.
Изведенки
групирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи