а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

групен

групниот
Вид збор: Придавка
Што потекнува од група, што се однесува на група.
Англиски: joint
Примери:
Групна изложба.
Групен труд.
Групна работа.
Изведенки
групно прил.
Пример: Работевме групно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи