а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

група

мн. групи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 390
1. луѓе, заедница
Англиски: group Албански: grup
Примери:
Група деца.
Група луѓе.
Група ученици.
2. Множество, целина од предмети, честици, составни делови и др.
Англиски: group Албански: grup
Примери:
Крвни групи: Нулта, А, Б, АБ.
Изведенки
групичка ж.
мн. групички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК