а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

групаши

групашат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави помали групи во рамките на некоја заедница, колектив, почесто на политичка партија и сл. или заради постигање, остварување потесни, лични интереси.
Англиски: group
Примери:
Само нека се осмелат некои да се групашат и злосторнички да се здружуваат, ќе видат што ќе ги снајде.
Изведенки
групашење ср.
глаг.им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи