а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

групација

мн. групации
Вид збор: Именка, женски род
Група од единки сплотени во цел на постигнување заеднички политички, општествени или економски цели.
Англиски: grouping
Примери:
Групација на производители на вино.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи