а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грумец

мн. грумци
Вид збор: Именка, машки род
Грутка стврднат шеќер, сирење, снег и сл.
Примери:
грумец катран
Изведенки
грумче ср.
мн. грумчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи