а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грува

груваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Одделува зрна на пченка или на пченица со удирање по класјето.
Албански: rreh gru, misër
Примери:
Цел ден груваше по пченките.
2. Многу работи, се мачи.
Англиски: toil Албански: mundohem, punoj shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега сам ќе груваш, кога не сакаше помош.
Изведенки
грување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи