а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грубост

мн. грубости
Вид збор: Именка, женски род
1. Особина на тоа што е грубо.
Англиски: roughness Албански: vrazhdësi
Примери:
Нејзиниот изглед се одликуваше со невидена грубост.
2. Груба постапка, грубо однесување.
Англиски: rudeness Албански: vrazhdësi
Примери:
На својот соперник му правеше секакви грубости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи