а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грубијан

мн. грубијани
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се однесува грубо.
Англиски: ruffian
Примери:
Тој грубијан ми потврди дека го тепа својот слуга.
Изведенки
грубијанка ж.
мн. грубијанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи