а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грубијанство

(едн.) грубијанството
Вид збор: Именка, женски род
Однесување на грубијан.
Примери:
Не можам да ги сварам грубијанството и разузданоста.
Некои велат дека моторџиите обично биле симбол за грубијанство, што не е точно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи