а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грст

мн. грсти
Вид збор: Именка, машки род
1. Составени двете дланки во форма на длабок сад.
Англиски: handful Албански: grusht
2. Мерка, количество на нешто колку што можат да соберат две составени дланки.
Англиски: handful Албански: grusht
Употреба: Преносно значење
Примери:
Набра грст грозје.
3. малку, неколку
Англиски: few Албански: pak
Примери:
Имаше грст луѓе.
Изрази
На еден со грст, на друг со врст - некому многу, некому малку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи