а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грсти

се
Вид збор: Глагол, несвршен
Збира, натрупува, обично пари.
Англиски: hoard
Примери:
Се грстеше со украдени пари.
Изведенки
грстење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи