а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грпка

мн. грпки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16393
1. Неприродна искривеност на грбот, обично како последица од болест.
Англиски: hunchback Албански: xhungë, gërbë, gungaç
Употреба: Медицина
Примери:
Таква судбина ми напишале наречниците – да ми израсне грпка на плеќиве.
2. Искривеност на грбот кај некои животни, на пример кај камилите.
Англиски: hump Албански: gungë në kurriz
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи