а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гро

грото
Вид збор: Именка, среден род
повеќето, мнозинството
Англиски: gross
Примери:
Грото ученици ја совладаа наставната програма.
Изрази
(филм.) Гро-план - она што е снимено одблиску, увеличено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи