а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грош

мн. грошови
Вид збор: Именка, машки род
1. Турска ситна монета од 40 пари.
Англиски: penny Турски: kuruş Албански: grosh, monedhë
Употреба: Економија , Историја
2. ситна пара
Англиски: coin Албански: monedhë
Употреба: Историја
Изрази
Во Солуна грош сомуна, до Солуна сто сомуна - за да дојдеш до некаде каде што е поевтино ќе потрошиш многу пари.
Грош петел шеесет пари крчма - нешто што не се исплатува.
За свој грош - за свои пари, на своја сметка.
Изведенки
1. гровче ср.
мн. гровчиња
2. гроше ср.
мн. грошиња
дем.
3. грошец
(едн.)
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи