а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грохоти

грохотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 52927
Завивање, испуштање застрашувачки или тажни гласови.
Англиски: howl Српски: грохотити
Употреба: Дијалектен збор