а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грофовија

мн. грофовии
Вид збор: Именка, женски род
1. Област, посед во сопственост на гроф.
Англиски: county Албански: pronë e kontit, konte
2. Административно-територијална единица во некои земји.
Англиски: county Албански: konte, qark
FlexiMac
 менување на македонски глаголи