а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гроф

мн. грофови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7631
Благородничка наследна титула и лице што ја носи.
Англиски: count
Примери:
Гроф Монте Кристо
Изведенки
1. грофица ж.
грофици
2. грофовски прид.
грофовскиот
Пример: грофовска облека, грофовски имот
3. грофовски прил.
Пример: Се однесуваше грофовски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК